Magiczne słowo

00:07

Kiedy byliśmy mali, słowa "proszę" używaliśmy bardzo często. Rodzice uczyli nas, że istnieją trzy magiczne słowa, które otwierają każde drzwi. Z biegiem lat proszenie zaczęło przychodzić nam coraz trudniej, czasem jak w tym dowcipie o sekatorze* wymyślamy powody dla których lepiej w ogóle nie prosić, niż narazić się na odmowę.Pracuję jako fundraiserka, czyli osoba, która jest odpowiedzialna za nawiązywanie relacji z darczyńcami i zdobywaniem środków na działania fundacji. Każdego dnia piszę i dzwonię do nieznajomych prosząc ich o pomoc. Chcę podzielić się z tobą moją wiedzą o sztuce proszenia. Zauważyłam, że wiele osób ma problemy z tym, co mnie wydaje się naturalne - mówieniem słowa "proszę". 

Na początek ode mnie dla ciebie małe ćwiczenie. Poproś dzisiaj kogoś obcego o jakąś przysługę ("proszę, czy może mi pan zdjąć tę butelkę z półki", "proszę, czy może mi pani skasować bilet", "proszę, czy może mi pani powiedzieć która godzina"). Koniecznie użyj słowa proszę i przekonaj się na własnej skórze, że ono DZIAŁA. Potem zajmiemy się większymi rzeczami :)

I pamiętaj, będzie ci dane!
Uściski
Iza

*dowcip o sekatorze:
John mieszkał na farmie leżącej na kompletnym odludziu, o kilkanaście mil od najbliższej siedziby człowieka. Pewnego razu postanowił zrobić porządki w swym ogrodzie. Nie miał sekatora,więc wybrał się po niego do swojego najbliższego sąsiada. Ponieważ dzielił go od niego szmat drogi (John szedł piechotą) facet z nudów zaczął po drodze kombinować jak to będzie, gdy już dojdzie do kumpla...
- Ja powiem "cześć", a on się zapyta co mnie sprowadza. Więc powiem mu, że chce pożyczyć sekator. On się pewnie zapyta, po co mi sekator. Więc ja mu powiem, że to nie jego interes. No to on powie, że jak sekator jest jego, to chce wiedzieć po co go pożyczam. Więc ja jemu powiem...
No i John pokłócił się sam ze sobą. I gdy po paru godzinach dotarł do celu, to aż się gotował ze złości. Załomotał pięścią w drzwi. Sąsiad otworzył.
- O, cześć stary! Co cię sprowadza?
- MAM GDZIEŚ TWÓJ SEKATOR!!! - wrzasnął John i zawrócił do domu.

You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts

Like us on Facebook